Vánoční hvězda ‒ symbol českého adventu
Pryšec nádherný, známý též jako vánoční hvězda, patří k nejrozšířenějším vánočním rostlinám. Oblíbenou červenou variantu v posledních letech doplňují rostliny v bílé či krémové barvě. Nenechte se však zmást, pestře zbarvenou část rostliny netvoří květy, nýbrž listeny - listy, které ochraňují malé žluté květy pryšce.
Odkud vánoční hvězda pochází?
Ačkoliv u nás vánoční hvězdu známe jako rostlinu běžně pěstovanou v květináči, původně pochází z Mexika, kde ve volné přírodě dorůstá až do výšky pěti metrů.
Jako pokojovou rostlinu vhodnou i pro pěstování ve vytápěných bytech pryšec v 50. letech 20. století vyšlechtili němečtí pěstitelé a tento vánoční symbol tak začal pronikat i do evropských domácností.
Na co si při koupi vánoční hvězdy dávat pozor?
Při výběru rostliny se zaměřte na její vnější vzhled - listy by měly být silné, husté a sytě zelené bez viditelných vad. Zaměřte se také na podmínky v obchodě - rostliny by neměly stát v chladu nebo v průvanu a jejich zemina by neměla být příliš mokrá, ale ani vysušená.
Vánoční hvězdu si domů odneste pečlivě zabalenou.
Jaké je ideální stanoviště pro vánoční hvězdu?
Vánoční hvězda preferuje teplé a světlé stanoviště, které je chráněné před průvanem. Nejlépe se jí daří při pokojové teplotě mezi 15 a 22 °C.
Jak správně zalévat vánoční hvězdu?
Při zalévání buďte opatrní - vánoční hvězda nesnáší přemokření, zejména zabraňte tomu, aby voda v květináči stála. Pokud je však půda příliš suchá, rostlina začne žloutnout a opadávat. Zálivka by proto měla být mírná a pravidelná.
Co dělat, když vánoční hvězda začne opadávat?
Pokud jste péči o vánoční hvězdu nezanedbali, a přesto po Vánocích její pestrobarevné listy opadají, nemusíte se ničeho obávat. Rostlina neuhynula, jen přechází do fáze odpočinku. Přesuňte ji na chladnější místo a omezte zálivku. Na jaře pak vánoční hvězdu zastřihněte a přesaďte. V létě by rostlina měla stát na chladném a světlém místě a měli byste ji také pravidelně hnojit a zalévat.
Pryšec patří mezi krátkodenní rostliny. To znamená, že pro tvorbu květů a barevných listenů potřebuje dlouhé noci a krátké dny. Aby tak vánoční hvězda byla v době adventu opět pestře zbarvená, je třeba ji 6‒8 týdnů předem zatemňovat. Každý den ji proto nejméně na 12 hodin přikryjte například kartonovou krabicí.
Vánoční hvězdy najdete v odborných centrech BAUHAUS.