Trápí Vás křečové žíly? Léčby se bát nemusíte
Křečové žíly postihují nejčastěji ženy, a to hlavně vlivem dědičnosti a dlouhodobého stání nebo fyzické námahy. Na obtíže může mít vliv také těhotenství nebo nadváha. Pokud se problém neřeší, může se časem zhoršit – estetická medicína však nabízí efektivní a bezpečné řešení.
Jaké jsou moderní metody léčby?
Díky moderním postupům jako endovenózní laserové ablace (EVLA) nebo miniflebektomie se dnes léčba křečových žil obejde bez náročných operací a dlouhé rekonvalescence. "Jde o šetrné zákroky, které se provádí v lokální anestezii a nevyžadují hospitalizaci nebo pracovní neschopnost. Klinické studie navíc potvrzují až 98% úspěšnost zákroku," vysvětluje cévní chirurg MUDr. Radka Lainková z MEDICOM Clinic.
Jak probíhá zákrok?
Celé ošetření začíná bezbolestným ultrazvukovým vyšetřením, kterým lékař zhodnotí vhodnost zákroku. Samotné odstranění žil pak trvá přibližně hodinu. Laserová ablace probíhá zavedením speciálního vlákna do žíly, která je následně uzavřena a není nutné ji chirurgicky odstraňovat, jako tomu je u starších metod. V kombinaci s miniflebektomií se odstraní zbylé vystouplé žíly, kdy jsou malými řezy vyndány. Po zákroku zůstávají jen drobné jizvičky a návrat do běžného režimu je možný téměř okamžitě.
Miniinvazivně lze řešit také metličky
Takzvané metličkovité žilky lze účinně léčit pomocí skleroterapie, známé také jako sklerotizace. Do rozšířených žilek se aplikuje speciální sklerotizační roztok, který žilku uzavře. Následně dochází k jejímu postupnému vstřebávání a přeměně na vazivovou tkáň, díky čemuž se žilka ztratí a stane se neviditelnou.
Jak probíhá rekonvalescence
Kompresní punčochy se po zákroku doporučuje nosit po dobu tří týdnů, což je přibližně poloviční doba oproti klasickým operacím křečových žil. První týden se nosí nepřetržitě, tedy ve dne i v noci, zatímco další dva týdny stačí pouze přes den. V prvních dvou týdnech je však třeba vyhnout se sauně, bazénům, vířivkám a přímému slunečnímu záření.