Tipy pro uchování letní sklizně
Letní sklizeň zeleniny a ovoce je odměnou za veškerou péči a úsilí na zahradě. Rádi byste si je vychutnali i v zimních měsících? Máme pro vás několik tipů k uskladnění.
Správné uskladnění je základ
Pro uskladnění sklizených plodin zvolte chladné, suché a temné prostory s dobrým odvětráním. Policový regál vám pomůže s organizací prostoru, zatímco skladovací nádoby s uchováním kvality plodin. Dle druhu zeleniny a ovoce je důležité zajistit hermetické uzavření anebo naopak cirkulaci vzduchu. Hodit se proto budou:
• Zavařovací sklenice a láhve na sirupy
• Plastové přepravky
• Dřevěné bedny a boxy na brambory
• Sudy na zelí
• Síťové, papírové a jutové pytle
Nepodceňujte důkladnou konzervaci
Ne každý druh zeleniny či ovoce se k dlouhodobému uskladnění hodí. Zejména rané ovoce je vhodné zpracovat co nejdříve. Jahody, třešně, meruňky nebo rybíz můžete využít k výrobě domácí marmelády, sirupu či kompotu. K zavařování či naložení do oleje se hodí papriky a rajčata.
Tipy pro dlouhodobé skladování
Následující kroky vám mohou pomoci předejít například vznikající hnilobě. Ta se může z jednoho kusu rozšířit i na zbytek uskladněných plodin a celou úrodu znehodnotit. Co je tedy před uskladněním důležité?
1. Na druhu plodin záleží
Vhodné na uskladnění jsou plodiny jako brambory, mrkev, řepa, cibule na uskladnění, česnek a z ovoce především jablka či hrušky. Tyto plodiny mají vyšší obsah cukru a méně vody, což hraje zásadní roli v jejich trvanlivosti. K uskladnění je vhodná přepravka nebo dřevěná bedna, která umožní proudění vzduchu.
2. Pečlivá kontrola
Po sklizení ovoce a zeleninu kontrolujte. Pozornost věnujte náznakům povrchových plísní a otlučeným či popraskaným místům. Právě zde často vzniká hniloba. K uskladnění si vyberte opravdu jen ty nejkvalitnější kusy.
3. Zaměřte se na vhodné načasování sklizně
Optimální načasování sklizně, a tedy i zralost plodin jsou velmi důležité. Přezrálé ovoce se rychle kazí z důvodu zvyšujícího se obsahu cukru. Kvalitu a zralost plodin je zapotřebí sledovat. Mnoho plodin je rovněž zapotřebí sklízet před prvními mrazíky.
4. Zeleninu i ovoce očistěte
Brambory a kořenovou zeleninu zbavte hlíny. Z jablek a jiného ovoce odstraňte listy a případné větvičky. Zabráníte tak množení bakterií či nechtěného hmyzu. Dbejte na to, aby byly všechny plodiny před uskladněním zcela suché.