Tajemství domácí zmrzliny

14.07.2022

K létu patří poctivá domácí mražená dobrota. Suroviny si můžete pečlivě vybrat, zvolit i zdravější varianty, navíc si zmrzlinu nebo nanuk ochutíte podle libosti. S výrobou osvěžující pochoutky vám pomohou formičky anebo zmrzlinovače.

Pochutnání bez výčitek

O výhodách domácích zmrzlin, ovocných sorbetů a nanuků není pochyb. Držíte dietu? Místo cukru je můžete osladit medem, náhradním přírodním sladidlem, sirupem nebo banánem. Máte v rodině mezi milovníky zmrzliny alergiky, trpí děti potravinovou intolerancí? Najděte si recept nebo vymyslete svoji vlastní recepturu bez alergenů, snadno si namícháte například směs bez laktózy. Naopak přisypete víc oblíbených ingrediencí a dochutíte přesně podle preferencí strávníků. Takové osvěžení není hříchem a udělá radost dětem i dospělým.

Od jednodušší technologie...

Zmrzlinovač vytvoří z tekuté směsi pomocí chlazení a míchání zmrzlinu s nadýchanou texturou, bez ledových krystalků a hrudek. Před jeho koupí si ujasněte, jak často a v jakém množství budete domácí zmrzlinu chystat. Pokud maximálně jednu várku denně, postačí vám jednoduchý, menší přístroj bez kompresoru, tedy bez chladicí jednotky. Jeho princip je následující: speciální dvojstěnnou nádobu, která je součástí zmrzlinovače, uložíte na 12 a více hodin do mrazáku. Tam se nachladí a je připravená na zpracování surovin - o to se postará víko s integrovaným motorem a hnětači. Zmrzlinovač bez kompresoru pořídíte poměrně levně, do 2 tisíc korun, jeho provoz skoro nic nestojí.

...až po mistry mezi zmrzlinovači

Když chuť na zmrzlinu přijde nečekaně, hodí se samochladicí zmrzlinovač s kompresorem. Nepotřebujete nic plánovat ani předem namrazovat. Cenou za komfort je větší rozměr přístroje i spotřeba elektřiny a také vyšší investice - za spotřebič zaplatíte až kolem 10 tisíc korun.

U některých modelů samochladicích zmrzlinovačů si dokonce zmrzlinu natočíte pomocí páky přímo do kornoutku nebo poháru. Další zajímavou funkcí je automatické chlazení hotové zmrzliny tak, aby další hodiny neroztála. Nadstandardem je LCD displej nebo funkce samočištění.

Lahodnou zmrzlinu vyrobíte i s pomocí některých kuchyňských robotů, k nimž lze dokoupit příslušenství v podobě chladicí misky. Tu stejně jako u zmrzlinovačů bez kompresoru musíte nejdřív alespoň na 12 až 24 hodin zavřít do mrazáku. Cena samotné chladicí misky pro kuchyňské roboty se pohybuje okolo 2 tisíc korun.

Text: Bára Štenglová

Zdroj: Časopis Sofie Bydlení