Smutný osud Dcery národa

10.12.2024

O tom, že velcí mužové mívají manželky a přítelkyně, jejichž život ve stínu velkého partnera je občas bohatší, než by si samy dobrovolně zvolily, bylo napsáno už mnoho. Velcí mužové však mívají i děti, jejichž osud není o nic lehčí. Když se zamyslíme nad životem naší dnešní hrdinky, musíme zkonstatovat, že je naopak těžký až nezdravě.

Dcera slavného otce

Zdeňka Havlíčková byla jediným dítětem Karla Havlíčka Borovského a jeho manželky Julie. Pro astrologa je však výhrou velkého kalibru. Díky čerstvému otci, který se chtěl pochlubit o jejím narozením dopisem, který o radostné události psal své matce, se dozvíme, že se narodila 23. prosince 1848 o jedné hodině s poledne. Když rozebereme její horoskop, vidíme ascendent v Býku, vládkyni ascendentu Venuši na hrotu XI. domu, Slunce v domě devátém a Lunu spolu s Marsem na hrotu domu osmého. Vládcem horoskopu je pak Neptun na samém začátku Ryb (je zajímavé, že právě v době, kdy se jí Neptun vracel na své radixové postavení, vychází její zajímavý a důkladně zpracovaný životopis).

Verše o malé Zdenčince, která se loučí s otcem před jeho odvozem do vyhnanství, zná každý, kdo ve škole musel číst Tyrolské elegie. Do Brixenu, kde je Karel internován, se za ním pak vydává i jeho manželka s maličkou dcerkou. Oba rodiče jsou už v této době nemocní tuberkulózou a ani alpský léčivý vzduch jim zdraví nevrátí. Do Čech se nejdříve vrací matka, která na tuto chorobu umírá 16. dubna 1855 (jde o den, kdy se novoluní spolu s Marsem postaví zhruba na midpunkt mezi Zdenčin radixový Uran a Pluto), kterou za patnáct měsíců následuje otec. Tam pak Pluto dochází na ascendent a Jupiter sbírá skvělé aspekty. Vzhledem k tomu, že dobře ozářený Jupiter se vykládá jako proslulost, musíme zkonstatovat, že své sliby splnil na výbornou.

Bohatá nevěsta

Je pravda, že jméno Zdenky Havlíčkové znal každý. To, zda jí to bylo k dobrému, je však sporné. Zdenku si nejdříve jako sirotka po sestře vzala do péče sestra její matky Adéla. Své neteři se věnovala a měla ji upřímně ráda. Pak ovšem upadla její rodina do dluhů. Společnost zároveň zkonstatovala, že děvče dospívá a je potřeba, aby byla zajištěná na další život. V té době to znamenalo jediné – tedy sňatek. A protože nevěsta potřebovala věno, a protože rodiče, kteří by jí věno poskytli, nebyli, rozhodl o jejím dalším osudu národ. 5. června 1861 vychází v tisku dopis Upřímné Češky, který vyzývá ke sbírce na věno pro Dceru národa. Jde o den, kdy se progresivní Slunce s Marsem dostává na její radixové MC. Národ, který jejího otce po návratu z Brixenu na ulici ostentativně míjel, se rozhodl, že se zachová ušlechtile a začal posílat dary. Občas byly trochu bizarní, ale důležitý je přece úmysl! V roce 1862 se vypisuje dobročinná loterie v její prospěch. Lze si jen stěží představit, jaké city a emoce v hrdé Kozorožce vyvolával stav, kdy se na její věno skládal národ a ještě se tím chlubil do té míry, že v novinách vycházely seznamy toho, co kdo dal. Nakonec loterie vynesla přes 30.000 zlatých, což byla opravdu velmi slušná částka, ale zároveň bylo zaděláno na průšvih. Pokud Zdeňka žádné peníze neměla, celkem nikdo se o ni nezajímal. U tety jí bylo dobře a žila v opravdu láskyplném prostředí. Pro bohatého sirotka však prostředí rodiny, kdy teta chodí k soudům kvůli dluhům, bylo naprosto nevhodné. Proto se jejím poručníkem stává vlastenec Brauner (mimo jiné otec malířky Zdenky Braunerové) a dává ji na výchovu do rodiny bibliotékáře Hanuše. Ten má pět dcer, což si všichni vyložili jako dostatečnou kvalifikaci pro výchovu této mladé dámy. Ve skutečnosti však jejich vztah mírně řečeno drhl.

Ve vzduchu se navíc chystal průšvih opravdu velkého kalibru. 4. února 1867 se Zdenka na plese seznamuje s baronem Quidem Battagliou, což je vzdor italsky znějícímu jménu Polák a zároveň rakouský důstojník. Při pohledu na Zdenčin horoskop je vidět novoluní, obohacené Merkurem a Jupiterem, což vše je navázáno na její radixovou Venuši. Skandál, který vybuchl, byl opravdu zlý. Všichni vlastenci, kteří jí přispěli na věno, nedokázali zkousnout barona a navíc důstojníka. Řeči, které kolovaly, a klepy, které se rojily, byly opravdu těžko zvládnutelné. Nakonec následoval rozchod, Quido byl převelen, pak vystoupil z armády a stal se z něj zcela obyčejný úředník.

Zdenka dál chodí do společnosti, uvažuje o lásce a svatbě s hrabětem Kounicem… a její choroba se pozvolna, nicméně stále zhoršuje. Nakonec se rozhodne, že vyslyší svého starého ctitele, statkáře Svobodu a v lednu 1872 si domlouvají sňatek. Jde o období, kdy Merkur, Venuše a Mars přechází přes její severní uzel. Zároveň se stěhuje k babičce do Německého Brodu. Zde ji 17. září navštěvuje dr. Brauner, který potřebuje jako správný právník doladit její závěť. Stihl to na poslední chvíli. 20. září 1872 v 6 hodin 30 minut Zdenka Havlíčková umírá na tuberkulózu. Ve firdariích jí vládne jako hlavní vládce Merkur, který má jako spoluvládce Jupiter. Je vidět, že Jupiter jako garant proslulosti opět nezklamal. Akorát těch klepů bylo zbytečně mnoho…

Text: Jarmila Gričová