Práce na zahradě v únoru
V únoru jsou již přípravy na novou zahradnickou sezónu v plném proudu. Doma na okenním parapetu nebo ve vyhřívaném venkovním skleníku můžete začít předpěstovávat sazenice na své záhonky. Přinášíme několik tipů, jakým pracím se věnovat v únoru.
V únoru začněte s předpěstováním sazenic zeleniny
V únoru je vhodný čas pro chráněný výsev semen oblíbených druhů zeleniny, které potřebují předpěstovat. Zahrádkáři nejčastěji předpěstovávají papriky, rajčata a saláty. V průběhu února můžete ze semínek předpěstovat i květák, kapustu, kedlubnu, celer, ředkvičky, jarní cibuli nebo lilek.
K předpěstování zeleniny budete potřeboval kromě kvalitních semen a vhodného substrátu také pěstební nádoby. Pěstební květináče mohou být vyrobeny jak z plastu, tak z kokosu nebo rašeliny. Plastové sadbové květináče jsou ideální pro použití v interiéru a můžete je používat opakovaně. Pokud ovšem dáváte raději přednost přírodním materiálům, pořiďte si například speciální pěstební květináč z kokosu. Tento květináč je bez chemických úprav a je biologicky rozložitelný. Květináče z kokosu přispívají k snadnému a kvalitnímu zakořenění rostlin.
Ideální podmínky pro předpěstování zeleniny poskytují vytápěné skleníky nebo vyhřívané zimní zahrady. Pokud předpěstováváte sazenice v bytě, můžete využít například vnitřní okenní parapet. K předpěstování bylinek, zeleniny a dalších rostlin v domácích podmínkách můžete využít domácí předokenní sadbovač, mini pařeniště, vysoký záhon s odnímatelným víkem nebo pěstební misku s krytem.
Nechejte naklíčit hlízy brambor
Pokud chcete mít bohatou úrodu raných brambor, dejte hlízy nejpozději do konce února naklíčit. Můžete je vyskládat například do dřevěných beden s vlhkou zeminou a umístit je na světlé místo. Teplota v místnosti by se měla pohybovat mezi 10 a 15 stupni Celsia. Hlízy brajbírnby měly vytvořit silné klíčky dlouhé maximálně dva centimetry. Předklíčením můžete urychlit sklizeň až od dva týdny. Se samotnou výsadbou brambor můžete začít přibližně v polovině dubna.
Výsev semen letniček
V únoru můžete začít i s předpěstováním některých letniček, jako jsou například petúnie, hledíky, astry nebo lobelky. Pro výsev semen letniček jsou vhodné nízké truhlíky nebo misky. Výsevním substrátem naplníte truhlík asi dva centimetry pod horní okraj. Poté zeminu zlehka přitlačíte a zalijete vodou. Rovnoměrně vysejete připravená semena, jemně je přitlačíte, a nakonec je překryjete slabou vrstvou zeminy. K předpěstování letniček v domácích podmínkách je nutné udržovat teplotu mezi 20 a 25 stupni Celsia. Truhlík je vhodné přikrýt pěstebním krytem nebo fólií, čímž zajistíte ideální mikroklima. Nezapomeňte na pravidelnou zálivku, aby rostlinky nezaschly.
Připravte půdu na novou sezónu
Jestliže jste na podzim zryli půdu do hloubky, můžete ji při příznivém počasí urovnat hráběmi. Pokud jste na podzim záhony zrýt nestihli, snažte se to udělat co nejdříve. V únoru totiž klesají venkovní teploty pod bod mrazu a semena plevelů v půdě stihnou vymrznout.
V únoru je rovněž vhodná doba na přípravu kompostu. Na záhony pro výsev budete potřebovat jemný kompost. Proto si připravte síto s hrubými oky a přeházejte přes něj kompost vidlemi. Abyste si ušetřili práci, rozprostřete pod síto plachtu, do kterého zachytíte prosátý kompost. Hrubé složky kompostu vrátíte zpět do kompostéru. Jemný kompost naložte na zahradní kolečko a do doby použití ho schovejte na místo chráněné před deštěm.