Nej plážové diety

10.07.2022

Ano, můžete si sypat popel na hlavu, protože jste se do hubnutí nepustila hned v lednu. Anebo můžete na výčitky svědomí zapomenout a formování sexy křivek na pláž si opravdu užít.

Sluneční paprsky a vitamin D dělají své, a tak se určitě teď častěji cítíte, jako byste vyšla právě z kina. A věřte nebo ne, dobrá nálada je důležitý motor, který vás požene k úspěchu. Takže honem rychle vypusťte z hlavy myšlenky typu "stačí kolem jídla projít a už tloustnu" nebo "nikdy nebudu mít tělo jako moje nejlepší kamarádka", protože přesně ty působí jako bloky, které vás vzdalují od vysněné váhy. Druhým klíčem je samozřejmě pohyb, který má v létě tu výhodu, že se do něj pustíte takřka nevědomky.

Dalším plusem je, že letní měsíce patří k nejbohatším obdobím, kdy si můžeme dopřávat úžasně čerstvé a voňavé sezónní dobroty, z nichž je příprava jídel opravdu radost. A právě na takových potravinách jsou založené následující diety, které vlastně ani nejsou dietami v pravém slova smyslu, protože redukce váhy není jejich primárním cílem. Jde spíš o životní styl a přístup ke stravování, kde je váhový úbytek jen příjemným bonusem navíc.

Taoistická moudrost

Podle staré taoistické filozofie je léto obdobím sucha a horka, kdy energie směřuje ven. Proto je důležité zaměřit se především na orgány, které ji potřebují nejvíc. Z orgánů v našem těle je na působení letních energií nejvíce citlivé srdce a tenké střevo. O srdce je třeba pečovat i proto, že ovlivňuje naše duševní a emoční rozpoložení, psychiku i vědomí a podle taoistů je také sídlem našeho ducha. Zdravé srdce dává jasnost mysli, normální reakce a pocity radosti.

Jak srdci v létě ulevit?

Přetížené srdce kromě lásky nejlépe posílí pohyb a hořká chuť. Hořká chuť se nám z moderního jídelníčku bohužel vytrácí, ovšem právě léto je dobou, kdy jsme ochotni ji zařazovat nejvíce. Hořká chuť je totiž typickou chutí zelených salátů, čekanky, rukoly, řeřichy, ale hořké jsou i opečené oříšky, semínka nebo třeba kvalitní panenský olivový olej.

Tenké střevo, které také patří k nejzatíženějším orgánům léta, ovlivňuje schopnost vstřebávat živiny a zprostředkovaně i termoregulaci a kvalitu krve. Ideálním pokrmem, kterým můžeme v létě jeho správnou funkci podpořit, jsou zeleninové polévky. Ty dodají tělu dostatek tekutin i živin a jsou velmi dobře stravitelné. Zelenina by obecně měla tvořit v jídelníčku většinový podíl a přednost by měly mít ty druhy, které právě rostou. Můžeme si ji dopřávat i ve vařené podobě. Naproti tomu bychom ovšem měli omezit příjem bílkovin, zejména masa a vajec, což není úplně pozitivní zpráva pro ty, kteří propadli kouzlu letního grilování. Podle konceptu pěti elementů, který pochází z tradiční čínské medicíny, nás na ohni upravené maso, které je z podstaty horké, zahřívá. Naštěstí můžeme své orgány opět zchladit ovocem a saláty. Ochlazujícími potravinami jsou také sýr tofu nebo kvalitní jogurt.

Vikingská dieta

Už více než dekádu špičkoví kuchaři, farmáři, pěstitelé, ale i běžní strávníci v rámci hnutí za Novou severskou kuchyni přemýšlejí o tom, co servírují na stůl. Moc dobře totiž vědí, že jídlo není jen potrava pro tělo, ale i sociální a kulturní fenomén. V širších souvislostech se tato otázka dotýká péče o životní prostředí a důrazu na ekologické zemědělství. Srdcem tohoto hnutí se stala dnes už kultovní kodaňská restaurace Noma v čele s šéfkuchaři René Redzepim a Clausem Meyerem. Ti oprášili staré recepty, tradiční úpravy surovin a chutě ze svého dětství a podnikli velkou degustační výpravu kolem severního Atlantiku. Z výsledků jejich bádání a ze spolupráce se skupinou dalších kuchařů vzešel manifest Nové severské kuchyně plný krásných zásad, mezi nimiž stojí na prvním místě "vyjadřovat jídlem čistotu, čerstvost, jednoduchost a etiku Skandinávie".

Jak jíst ve stylu New Nordic?

Zásadou číslo 1 je výběr kvalitních surovin, což znamená především odbourání veškerých polotovarů, průmyslově zpracovaných potravin a instantních pochoutek, včetně dochucovadel. Žádoucí jsou naopak suroviny vyrobené a vypěstované ve vašem regionu, ale i na balkoně nebo v truhlíku za oknem (máme samozřejmě na mysli bylinky, nikoli chov slepic nebo králíků), které odpovídají sezónní nabídce a jsou zaručeně čerstvé. Dalším důležitým aspektem je omezení příjmu masa, které nahradí pokrmy rostlinného původu a mořské plody. Cílem není masité pokrmy z jídelníčku vyškrtnout, spíš dostat jejich konzumaci do rovnováhy se zeleninovými a mořskými jídly. V praxi to znamená jíst dva dny v týdnu maso, dva ryby a mořské plody a tři zeleninová jídla. Pečivo je také povoleno, ovšem jen to celozrnné, které by měly doplňovat luštěniny, oříšky a semínka. A protože je cílem hnutí New Nordic Food znovu propojit vaření s přírodou, nesmí v jídelníčku chybět ani divoce rostoucí byliny, bobule všeho druhu (jen ty jedlé, prosím!) a houby.

Jediným povoleným olejem je řepkový.

New Nordic není v principu žádnou dietou. Její pozitivní účinky na zdraví i váhu jsou ovšem nezanedbatelné, což potvrdila již celá řada vědeckých studií. U dobrovolníků na New Nordic, kteří se testování zúčastnili, bylo potvrzeno snížení krevního tlaku a hladiny tuku v krvi, zvýšení citlivosti na inzulin, jehož rezistence stojí za nabíráním na váze. Vedlejším efektem, který nebyl ve studii primárně sledován, byl také úbytek na váze. Aniž by zúčastnění dobrovolníci jakkoli omezili svůj příjem, shodili během půlročního testování v průměru 4 kila.

Hostina pro neandrtálce

Myšlenka stravování ve stylu lovců a sběračů z paleolitu je v dnešní době, kdy je všeho víc než dostatek a kdy nejíme ne proto, že nemáme co, ale protože nemáme kdy, možná trochu kuriózní. Přesto stojí za pozornost, protože staví na potravinách, pro něž bylo lidské tělo vyvinuto. Mezi ně patří ovoce a zelenina, libové maso, ryby, mořské plody, vejce, houby, bobule, semínka a ořechy. "Nepaleolitickými" potravinami v té nejra-dikálnější verzi jsou mléko, luštěniny, obilniny, rafinované oleje a cukry. Určitě stojí za vyzkoušení proto, že stojí na kvalitních surovinách v bio kvalitě, nepracuje s potravinami s jednoduchými cukry a klade důraz na většinový podíl zeleniny. Stojí za pozornost i proto, že si ji velmi chválí lidé s potravinovými alergiemi a autoimunitními onemocněními.

U paleo diety je však rozumné zamyslet se nad její mírou. V nejradikálnější verzi, v níž chybí v podstatě veškeré zdroje sacharidů, totiž může být problém. Sacharidy jsou pro naše tělo přímým zdrojem energie, na kterou jedou svaly, ale i mozek. Ve chvíli, kdy se jich tělu nedostává, začne tělo spotřebovávat vlastní zdroje (tukovou, ale i svalovou tkáň). Proto je otázkou, zda se striktně vzdávat celozrnných potravin, mléčných výrobků a luštěnin, anebo jen zmodifikovat paleo dietu v duchu food-guru Michaela Pollana: "Nejezte nic, co by vaše prapraprababička nepovažovala za jídlo."

Text: Běla Gabrielová

Zdroj: Časopis Perfect Woman