„Na mateřské bych znovu e-shop nezakládala,“ směje se Jitka Novodomská, majitelka Tvorboshopu

22.05.2021

Jitka je maminkou 4letého syna, zároveň už šestým rokem vede úspěšný Tvorboshop.cz s potřebami pro ruční tvoření - a třeba i krásnou vlastní přízí YarnMellow.

Tvorboshop funguje 6 let, má přes 9000 fanoušků nejen na Facebooku... Co se snažíte dělat lépe, než jiné e-shopy s galanterním zbožím?

V Tvorboshopu máme opravdu širokou nabídku produktů, zároveň se snažíme vyniknout skvělým zákaznickým servisem. Když je problém s objednávkou, voláme a vše ihned řešíme. Zákazníci jsou nadšení a vracejí se. Trochu jinak děláme i marketing. Jsme hodně na sociálních sítích, máme svůj jednotný styl na Instagramu a lidé nás podle něj už poznávají.

Tvorboshop jste vedla i poté, co se vám narodil syn. Jak skloubit podnikání a péči o malé dítě?

Určitě to není o tom, že miminko usne a člověk si dá si nohy nahoru. Pracuje se pořád, v každé volné chvíli, v noci. Dítě se maminčinu podnikání musí také trochu přizpůsobit. Syn se mnou jezdil na poštu, balil balíčky - u toho jsem musela být hodně rychlá, aby mi to nestihl vykramařit (smích). Bez podpory rodiny ale podnikat na mateřské nejde. Musí fungovat partner i další hlídání, ať už babičky nebo hlídačka.

Přijde mi skvělé přirozeně zapojovat děti do pracovního života dospělých, neudržovat je jen uměle v "dětském světě".

Je to tak. Dítě se také mnohem dříve naučí, že jídlo nám nepadá samo do pusy, ale musí se na něj vydělat. Je potřeba občas zatnout zuby, a i když se nám to teď nelíbí, tak zabalíme balíčky, pojedeme na poštu - a pak si můžeme hrát. Syn je také odmalička zvyklý být na hlídání a užívá si to. Já mám čistou hlavu, splněné povinnosti - a o to víc se na sebe těšíme.

Máte tip pro ostatní maminky, které by chtěly začít s vlastním projektem nebo začít podnikat? Čeho se vyvarovat?

Hlavně nezakládejte e-shop (směje se). E-shop nikdy nespí, je to nikdy neutuchající práce. Dnes už vím, že by bývalo lépe obrátit se v začátcích třeba na projekt Maminkatelky, tam radí, jak zúročit v podnikání svou vlastní odbornost a slušně se uživit, aniž bychom se s miminkem sedřely. Rozvíjet větší podnikání, kdy je potřeba platit sklad, kancelář a zaměstnance, bych si nechala až po mateřské.

Jaký moment byl pro Jitku v podnikání nejtěžší?Čím je výjimečná komunita pletařek? A háčkují i muži? Přečtěte si celý rozhovor na Tvorboshop.cz!