Městské zahradničení
Mít vlastní zahrádku a možnost vypěstovat si čerstvé bylinky voňavou zeleninu a sladké jahody je sen mnoha z nás. A nejde ani tolik o úrodu jako o relaxaci a dobrý pocit.
Barevný balkon plný květin, vůní a vlastnoručně vypěstovaných bylinek je snem každého milovníka rostlin. Navíc díky miniaturním odrůdám stromů a keřů můžete na balkoně pěstovat i ovoce.
"Rostliny nepotřebují záhon nebo velkou zahradu, aby se jim dařilo, hodně druhů se hodí na balkon či terasu. Sáhnout můžete po pěstebních truhlících, květináčích nebo vyvýšených záhonech. Pokud jste kreativní typ, můžete k výsadbě využít vědro, staré nádobí, tašku anebo třeba holínky. U netypických květináčů nezapomeňte na odvod vody, všechny pěstební nádoby musí mít otvor pro odvod vody," radí Daniel Brychta z oddělení zahrady projektového marketu Hornbach. Při vybírání konkrétních rostlin zvažte velikost prostoru a jeho orientaci na světovou stranu.
Větší terasa
Na velký balkon anebo prostornou terasu lze umístit téměř všechny druhy rostlin. Doporučujeme například některé druhy jasmínu, dorůstá až do výšky půl metru, v květnu a červnu kvete do bíla a krásně voní. Pokud vlastníte střešní terasu, pořiďte si například venkovní ibišek. Oceníte jeho výšku 1 - 2 metry a celoroční záplavu květů. Na prostorné terase se vyjímá olivovník, citronovník anebo durman. Dopřejte jim velký květináč, protože plodící dospělý stromek může dosáhnout dvou až tří metrů.
Maličký balkon
Při nedostatku místa je důležité praktické uspořádání plochy. Abyste využili co nejvíce prostoru, zvolte vertikální pěstování - vyberte si zeď natočenou ke slunci a na ni upevněte truhlíky a květináče směrem do výšky. Pokud potřebujete ušetřit místo, zavěste truhlíky ven na zábradlí, na stěnu anebo strop. Využijte závěsné systémy, vyvýšené záhony nebo si pěstírnu vyrobte z europalet. Na malé balkony jsou ideální květiny, bylinky a zelenina. Na trhu jsou dostupné i různé odrůdy stromů a keřů v miniaturních podobách, které se vlezou i na malý balkon, například zakrslá meruňka, sloupovitá jabloň anebo okrasná broskvoň.
Ještě menší parapet
Nemáte balkon? Nezoufejte. Zeleninu a bylinky můžete pěstovat klidně i na parapetu. Omezený prostor si však žádá přesnější plánování. Proto si nejprve promyslete, jaké rostliny chcete zasadit a kolik místa budou potřebovat. Na okna se hodí samozavlažovací květináče. Pro převislé druhy volte závěsné nádoby nebo ty, které snadno připevníte na okenní parapet.
Uprostřed města
Bydlíte v domě s nevyužitým vnitroblokem? Dohodněte se s ostatními nájemníky a využijte společný prostor na zahradničení. Vlastní květináče si jednoduše vyrobíte z desek a palet. Vypěstujete tak nejen více zeleniny, ale možná i nová přátelství.
Vždy jste toužili mít zahradu, ale osud vás zavál na panelákové sídliště? Nevěste hlavu. Trendem posledních let jsou takzvané komunitní zahrady, které vznikají ve větších městech. Pronajmete si svůj plac a dle libosti na něm můžete pěstovat květiny, zeleninu, ovoce nebo bylinky. Ani komunitní zahrady ale nejsou jen o pěstování rostlin. Jejich cílem je nabídnout lidem nový způsob trávení volného času a také cestu, jak navázat dobré vztahy.
Spousta slunce
Jižní či západně orientované místo je vhodné pro většinu zeleniny a ovoce. Na slunné terasy lze vysadit středomořské rostliny nebo ty, které mají rády prudké sluneční světlo. Z bylinek to mohou být šalvěj, tymián, rozmarýn nebo levandule. Příjemnou jižanskou atmosféru jednoduše vykouzlí oleandr či olivovník. Oleandr je stále zelený keř kvetoucí od června do září, nabízí se v různých barevných variantách - bílé, červené či žluté. Z okrasných rostlin se na slunečním balkoně bude dařit zvonečkům, begóniím, petúniím anebo oblíbeným muškátům.
Text: Jana Šulcová
Zdroj: Časopis SOFIE BYDLENÍ