Léto je „nejjangovější“ část roku

10.06.2024

Čas i život běží v cyklech a podléhá střídání jinu a jangu. Právě léto je tzv. velký jang. Výborně, ale co to znamená pro náš život? Pro každodenní aktivity? Pro náš jídelníček? Naznačuji dále…

Prvek oheň

Léto je nejen hodně jangu, ale také náleží k prvku ohně. Oheň disponuje kvalitami a atributy, které se pojí se vším, co si dokážete představit za symbolem ohně. Oheň zahřeje v chladu, ale může spálit. Oheň je plamínek svíčky prosvětlující temnotu, praskající oheň v krbu navodí pohodu i bezpečí, plápolající táborák opeče buřty a přinese pospolitost za zpěvu písní. Pomocí ohně opracováváme kov, ale ničivý požár hnaný větrem dokáže během hodin sežehnout hektary lesa. Oheň je dobrý služebník, ale špatný pán.
Pod prvek ohně patří, kromě léta, také poledne, jih, červená barva, hořká chuť, vrcholná etapa projektu i života a z orgánů srdce a tenké střevo. Jelikož mi je blízká tradiční čínská medicína (TČM), povíme si více zejména o srdci.

Srdce je na pozici císaře

Srdce je vládcem nad lidským tělem i ostatními orgány, dohlíží na ně a očekává, že budou dělat vše, jak mají. Zároveň uchovává ducha Shen, tj. vědomí já jsem, poznávání i dlouhodobou paměť. Z ctností patří k srdci řád, z emocí radost a z psychiky na jedné straně láska, spokojenost, slušnost, na druhé straně zášť, pocit viny, rozčilení, touha a žádostivost. K nejčastějším patologiím spojeným se srdcem patří palpitace (bušení srdce) a nespavost.

Vraťme se k létu

V letních měsících má naše pozornost i aktivita směřovat ven, na rozdíl od zimy. Máme žít aktivně, jangově, "outdoorově", zajímat se o vše, co se děje ve vnějším světě. Užívat si dlouhé dny plné radosti, slunce, činností. Dříve vstávat, později chodit spát. Duševní nálada má odrážet rozjásanou letní atmosféru, jak popisuje i Vnitřní kánon žlutého císaře (Huang Di Nei Jing).

Do jídelníčku zařazujeme více syrové zeleniny, ovoce, klíčků. Přesto základem je kvalitní a teplá snídaně. Proti zimnímu období je strava odlehčená, méně živočišných produktů, mouky, semínek i oříšků. Maso netřeba denně. Dbáme na pitný režim, dostatek nápojů i osvěžujících potravin. Opatrně s extrémně ochlazujícími potravinami, jako je zmrzlina či studené nápoje s ledem.

Vhodné letní potraviny:

• Obiloviny: pohanka, amarant, kukuřice, pšenice, klíčky, bulgur, kuskus, jáhly
• Luštěniny: mungo, adzuki, tofu, hrách
• Zelenina: vodnatá zelenina, špenát, kapusta, listový salát, okurky, rajčata, červená řepa
• Ovoce: veškeré zralé ovoce, jablka, hrušky, meloun, citrusy, brusinky, bezinky,
• Bylinky, koření: máta, chryzantéma, heřmánek, listy i kořen pampelišky, kopřivy, meduňka, aloe, čekanka, levandule, listy lesních jahod, šípek, zelený čaj
• Nápoje: zelený čaj, jasmínový čaj, obilné kávy, čerstvé zeleninové a ovocné šťávy, mátový či chryzantémový čaj
• Živočišné produkty: jogurt, králičí, vepřové, kapr, krab, humr
• Jiné: mořské řasy, miso, sójová omáčka, škeble
Nevhodné:
• Potraviny s horkou povahou (jehněčí, zvěřina, …), nebo nadměrná spotřeba potravin teplé povahy (drůbež, hovězí, oves, …)
• Zahřívací techniky (pečení, fritování, smažení, uzení, grilování)
• Příliš často tučné, smažené, kořeněná/exotická kuchyně
• Alkohol, káva, cigarety, pálivé, stimulanty

Závěrem nabízím k zamyšlení. K létu patří grilování. Nyní uvažuji nahlas. Léto je nejjangovější část roku. Grilování a přímé opékání nad ohněm jsou nejjangovější tepelné úpravy. Často grilujeme maso, které je již samo o sobě dostatečně jangové. Není toho jangu až moc?

Nabízím dvě řešení.

A. Přesuňme grilování na jinové, tedy zimní období roku. Navrhuji např. grilování na Štědrý den.

B. Vyvažme jang dostatkem jinu! Konkrétně to znamená přesunout grilování na večer, kdy se slunce (největší představitel jangu v této části vesmíru) schová za horizont, a jako přílohu zvolme dostatek jinových potravin, tedy zeleninových salátů a ovoce namísto hranolek. Dobrá zpráva je, že pivo je jinové!

Užívejte letní čas nejlépe, jak dokážete, a nezapomeňte, že k létu patří radost, láska a dobrá nálada.

Text: Martin Řezníček, foto: Adobe Stock