Léčení barvami

29.05.2024

Barva je ve své podstatě světlo, bez kterého nikdo z nás nemůže žít. Buňky našeho těla reagují na jeho přítomnost či nedostatek, a to má přímý vliv na naši tělesnou, citovou, duševní a duchovní pohodu.

Naši předci využívali léčivých vlastností barev daleko více než my. Na základě svého pozorování přírody a okolního světa přiřadili každé barvě určité vlastnosti, které jim odpovídají dodnes. Např. červená pro ně byla barvou vzácného ohně, ale také barvou krve, která proudila v jejich žilách. Znamenala pro ně barvu života a měla přední místo v umění i při obřadech. Tmavě modrá neboli indigová byla barvou oblohy, pod kterou dávní lidé v noci spali a snili, aby se osvěženi probudili do dalšího dne. Zelená byla barvou rostlin, které sbírali pro obživu nebo jako lék, když byli nemocní nebo zranění. Naši předkové dovedli využívat i přírodní barviva, která získávali z rostlin a zdobili jimi svá těla. Vyráběli je rovněž z rozemletých nerostů nebo z rozmačkaných bobulí.

Tyrkysová

I když tyrkysová nepatří mezi sedm paprsků, je významnou léčivou barvou. Lidé mnoha civilizací považovali jak tuto barvu, tak stejnojmenný kámen za svaté a nosili je za účelem ochrany. Věřilo se, že tyrkysová je symbolem nebes – symbolem ducha. Tyrkysová je směsí modré a zelené, barev moře a spojuje v sobě vlastnosti obou: klid modré a vyrovnanost zelené.

Tyrkysová barva má zklidňující účinek jak z psychologického, tak i z fyzického hlediska. Pokud patříme k lidem, kteří se velmi snadno rozruší, nebo se cítíme v přítomnosti druhých lidí nesví, zkusme na sobě nosit něco tyrkysového – ochrání nás to před negativními a škodlivými vlivy, které ruší náš klid. Tyrkysová je zvláště vhodnou barvou v případech, kdy máme veřejně promluvit, směs modré a zelené dokáže nejen udržet komunikační kanály otevřené, ale také vytvořit soulad mezi námi a posluchači. Tato barva také pomůže mluvit ze srdce a říci to, co si opravdu myslíme a co skutečně cítíme. Stejně jako modrá, má i tyrkysová barva protizánětlivé účinky. Je proto dobré si ji vizualizovat, když se řízneme nebo popálíme. Pomáhá zklidňovat a hojit rány. Podporuje také obranyschopnost organismu, je vhodné ji použít při léčbě rýmy nebo chřipky.

Kladné vlastnosti tyrkysové barvy: vyrovnanost, jasné myšlení, tvořivost, klid

Záporné vlastnosti tyrkysové barvy: zmatenost, vychloubačnost, ješitnost

Fuchsin

Fuchsin je sytě purpurově rudá barva, která je směsicí červené a fialové. Svůj anglický název magenta nese po italském městě Magenta, kde se v polovině 19. století odehrála zvláště krvavá bitva. Název Fuchsin je odvozen od květiny fuchsie a někdy se o této barvě také hovoří jako o zářivém karmínu. V současné době je nazývána též "křiklavou" nebo "žhavou" růžovou.

Tím, že leží mezi fialovou na jednom konci spektra a červenou na druhém, spojuje v sobě fuchsin vlastnosti obou – moc a vůli červené a duchovní sílu fialové. Je též barvou přechodu – místa, kde se nacházíme po skončení jednoho životního úseku, před započetím druhého. Jestliže se fuchsin začne objevovat v našem životě, třeba v podobě chuti nosit tuto barvu, znamená to, že jsme připraveni vzdát se starých zvyků, abychom udělali místo novým. Fuchsin znamená změnu, potřebu odhodit to, z čeho jsme vyrostli, a udělat krok kupředu.

Na tělesné rovině posiluje fuchsin ledviny a nadledvinky a také může působit jako diuretikum. Jeho energie je zklidňující a tišící a pomáhá lidem nevyrovnaným nebo s násilnickými sklony.

Kladné vlastnosti fuchsinu: otevřenost změnám, dospělost, schopnost zorganizovat si čas.

Záporné vlastnosti fuchsinu: nadřazenost, přehlížení názorů druhých, nejistota.

Růžová

Když přidáme do červené bílou, dostaneme růžovou – jemnou a něžnou barvu spojovanou s ženským principem a s bezpodmínečnou láskou. Symbolizuje lásku, náklonnost a oddanost v srdeční úrovni, bez pudové smyslnosti. Je to barva něhy a oddanosti. Barva jemného způsobu života, zdrženlivé elegance a sentimentálních citů. Zvyšuje chuť na sladké. Spolu se zelenou léčí srdce, emocionální zranění pocházející z dětství.

Černá

Černá barva pohlcuje světlo, je protipólem bílé. Existuje barvivo melanin, které dostalo svůj název z řeckého melas – černý, jehož odstíny se pohybují mezi tmavě hnědou a černou.

Černá barva je barvou smutku, barva formálního obleku i barvou šatů pro slavnostní příležitost. Nosit černou barvu znamená sdělovat něco důležitého. Když si oblékneme černé šaty na pohřeb, vyjadřujeme tím lítost nad ztrátou blízké osoby. Když si vezmeme černý oblek na obchodní jednání, dáváme tím svým kolegům najevo, že dnes máme věci pod kontrolou, když si zvolíme černou na večer, naznačujeme, že jsme svůdní a tajemní.

Černá barva dodává svému nositeli důstojnost a sílu. Člověk, který často nosí černou, se možná snaží ovládat ostatní tím, že si od nich udržuje odstup a nesdílí s nimi veškeré informace, aby nad ním nezískali psychologickou nebo taktickou výhodu. I když je třeba "černá" osoba stále nad věcí, může mít i pár blízkých přátel. Obvykle však černá barva staví překážky mezi nás a naše okolí, což může vést k pocitům odloučenosti až deprese. Abychom se těmto negativním účinkům vyhnuli, měli bychom černou nosit vždy alespoň s doplňkem jiné barvy – kravatou, šálou, páskem či šátkem.

Černá barva může mít ale i ochranný účinek – její nošení nám může pomoci, pokud se cítíme zranitelní a potřebujeme se na chvíli stáhnout ze světa. Možná je proto tato barva tak oblíbená mezi mladými lidmi – dospívající chlapec nebo dívka, kteří nenosí nic jiného než černou, jsou na prahu přechodu od dětství do dospělosti, což je jedna z největších změn, které musí ve svém životě zvládnout.

Bílá

Bílou barvu obvykle vnímáme kladně, protože obsahuje všechny barvy spektra a odráží světlo. Bílá barva je také spojována se spiritualitou. Léčitelé a senzibilové používají bílé světlo k léčení nemocných a my sami můžeme meditovat "na bílou barvu" (vizualizace bílé barvy, vdechování bílého světla), abychom vyčistili a povzbudili svůj organismus.

Bílá barva je spojená s představou nevinnosti a čistoty, osvobození, absolutní svobody, nových začátků. Bílá vzniká směsí všech tří přírodních barev: žluté, červené a modré. Proto na bílou většinou reagujeme pozitivně. Symbolizuje jas, nevinnost, čistotu a také nový začátek, zrození.

Kladné vlastnosti bílé: čistota, nevinnost, ukázněnost, duchovnost.

Záporné vlastnosti bílé: prázdnota, bezvýraznost, kritičnost, nezajímavost.

Šedá

Šedá je směsicí černé a bílé, ale není ani jednou z nich, proto je chápána jako neutrální a někdy také jako nudná. Je barvou popela a olova, stejně jako odstínu nebe za zamračeného dne. Protože šedá leží mezi dvěma krajnostmi, má jak kladný, tak záporný význam. Je to barva inteligence, což se odráží v termínu "šedá kůra mozková", a také barva moudrosti – výrazem "moudrost šedin" vzdáváme úctu stáří, které prošlo mnoha těžkostmi, nasbíralo celoživotní zkušenosti a dosáhlo určité úrovně poznání.

Ve stříbrné nachází šedá své magické vyjádření. Stříbrná je barva, kterou spojujeme s měsícem a s ženským principem.

Šedá je oblíbenou barvou oblečení pro volný čas, ve kterém odpočíváme, sportujeme a cítíme se pohodlně.

Kladné vlastnosti šedé: spolehlivost, nestrannost, klid, moudrost.

Záporné vlastnosti šedé: nezáživnost, nerozhodnost, zasmušilost.

Hnědá

Hnědá má výrazné spojení se zemí – je to barva půdy, kamenů, kůry stromů, podzimního listí, semen a ořechů. Hnědá je barvou matky země – která je naší živitelkou ve věčném koloběhu zrození a smrti, vzrůstu a úpadku. Na jaře zasadíme semena, v létě sklidíme ovoce. Na podzim se listí na stromech zbarví dohněda a opadá, aby se samo stalo výživou v budoucím koloběhu. Hnědá je střízlivá, mlčenlivá, solidní a vážná, realistická, spojená s představou jistoty a pořádku, domova, tradice, zdrženlivosti. Hnědou barvu někdy zcela nedoceňujeme. Je tu vždy s námi, stejně jako nábytek v našem pokoji, a proto ji bereme jako samozřejmost. Bez ní by ale náš život byl nezakotvený. Je symbolem zodpovědnosti a praktického, rozumného uvažování.

Hnědou barvu je dobré nosit v době, kdy se cítíme nedostatečně ukotvení a potřebujeme dát svému životu pevný základ či když si připadáme vydáni na milost vnějším vlivům a toužíme po bezpečné ochraně. Pokud bychom ale hnědou barvu nosili přespříliš, mohli bychom se uzavřít změnám a začít se bát přijímat cokoli nového či neznámého.

Kladné vlastnosti hnědé: vyrovnanost, vytrvalost, pracovitost.

Záporné vlastnosti hnědé: zkostnatělost, bázlivost, nezáživnost.

Text: Věra Šourková, foto: Adobe Stock

Zdroj: Tajemství léčení barvami, Stephanie Norris