Kvalitní sezení pro studium
Zdravé sezení má vliv na fyzickou i psychickou pohodu dětí. Proto je správně nastavený rostoucí nábytek jeden ze základních předpokladů zdravého vývoje páteře.
Školní rok 2020/21 byl náročný nejenom pro školáky, rodiče a pedagogy, prověřil ale také kvality sedacího nábytku. O tom, jaké parametry by správný studijní stůl a židle měly splňovat, jsme si povídali s panem Miroslavem Ošťádalem, jednatelem společnosti Mayer cz.
Vydrží dítě s jedním psacím stolem od první třídy až po maturitu?
Dítě od první třídy po maturitu fyzicky urazí dlouhou cestu a z předškoláka s výškou postavy 110 cm je najednou čahoun i 190 cm vysoký! Přesně s tímto zadáním v Mayer cz pracujeme, když vyvíjíme nový rostoucí stůl a rostoucí židli. Takže ano, u správně navrženého nábytku dítě a později student opravdu vydrží.
Jaké faktory určují správné nastavení židle a stolu?
Rostoucí nábytek určují tyto základní parametry: nastavení výšky sezení, nastavení hloubky sezení a nastavenívýšky stolu. Správné je postupovat ve zmíněném pořadí. Cílem je ergonomicky zdravá základní pozice při sezení, kdy úhel v kotnících, kolenech i kyčlích by měl být minimálně 90°. Otevřenější úhel je lepší pro prokrvení dolních končetin i zdravější pocit v dutině břišní. Ještě důležitý detail při nastavení hloubky sezení - sedák musí podepírat zhruba 2/3 stehen, přední hrana nesmí tlačit do podkolení jamky; zároveň musí záda uživatele pohodlně podporovat co největší plocha opěradla židle.
Jaké prvky by rozhodně neměly scházet?
Zpočátku nastavování řeší rodiče, později si už dítě dokáže nastavit parametry samo. Prvky nastavení tedy musí být jednoduše dostupné a ovladatelné. Kromě nastavení výšky stolu je důležitým prvkem také nastavení sklonu desky. Pro psaní je vhodná vodorovná deska nebo jen minimální náklon, pro malování je vhodnější střední náklon a pro čtení je vhodný maximální náklon desky.
Je důležitý i vzhled a materiál?
Jasným trendem u dětských stolů je univerzální bílá doplněná neutrálními šedými prvky. Židle je naopak často výrazným prvkem v prostoru, je pohyblivá, takže neustále vytváří a mění prostorový výraz interiéru. U stolů doporučujeme povrch z odolného a lehce čistitelného lamina s bezpečnými ABS hranami, u židle potahy Aquaclean, odolné a jednoduše čistitelné.
Vyplatí se investice do rostoucího nábytku?
Ano, vyplatí se, hlavně pokud je do rostoucího nábytku investováno již v předškolním věku dítěte. Kromě již zmíněných podmínek zdravého rozvoje, je správně nastavený rostoucí nábytek jednou z nejjistějších investic
rodičů do zdraví svého dítěte.
Více na www.mayer.cz