Jak správně prát přírodní materiály
Ruku na srdce, kdo z nás poctivě čte všechny štítky na oblečení? Proto jsme si pro vás připravili tipy, jak pečovat o textilie, které jsou vyrobeny z přírodních materiálů jako bavlna, bambus či kašmír. Ukážeme vám, jak prát přírodní materiály, abyste předešli jejich poškození a zároveň prodloužili životnost vašeho prádla. Poradíme vám také, jak zachovat zářivost jeho barev.
Péče při praní
Bavlna
Bavlněná vlákna jsou odolná, savá a snadno se zpracovávají. Bavlna je příjemná, snadno se nosí a neelektrizuje. Proto si v módním průmyslu snadno získala srdce všech. Často se vyrábí s různými příměsemi, které zajišťují její pružnost a pomáhají udržet tvar oblečení.
Len
Len má silné, prodyšné a zejména antibakteriální vlákna. Lněné oblečení rychle schne a velmi dobře vstřebává vlhkost. Len má antistatické vlastnosti a je hypoalergenní, pokožku nedráždí a příjemně se nosí. Při nošení se však rychle pomačká. Len perte při teplotě 40 °C. Oblečení i ručníky z lnu můžete klidně žehlit, a pokud to vaše sušička nabízí, můžete je dát přesušit i do ní.
Kašmír
Kašmírová vlna se získává z kašmírských koz. Sbírá se v období jarního línání, kdy se tato zvířata přirozeně zbavují přebytečné srsti. Kašmír je lehký a příjemný materiál s vynikajícími termoregulačními vlastnostmi.
Nevýhodou materiálu je jeho vyšší cena a to, že při nesprávném praní se může oblečení srazit. Proto se doporučuje kašmír prát v ruce a nesušit v sušičce.
Hedvábí
Hedvábí patří mezi luxusní přírodní materiály, jenž vzniká z vláken kukly bource morušového. Z hedvábí se většinou vyrábějí společenské i letní šaty, halenky nebo spodní prádlo. Hedvábná látka je velmi prodyšná, výborně reguluje teplotu, je příjemná na pokožce a má samočisticí vlastnosti.
Namísto praní se hedvábí doporučuje pořádně vyvětrat na vzduchu. Pokud ho přece jen chcete vyprat, rozhodně ho perte v ruce s jemným mýdlem. Hedvábí se snadno mačká, ale není kamarád s klasickou žehličkou. Proto při žehlení zvolte napařovací žehličku.
Bambus
Vlákno z bambusu je velmi jemné a měkké, takže tkanina z něj je prodyšná. Při praní tohoto materiálu je třeba opatrnost. Oblečení a prádlo se doporučuje prát na 30-40 °C, nepoužívat aviváž, ani sušičku prádla. Kousky z tohoto materiálu je ideální nechat uschnout volně na vzduchu a slunci.
Jak zachovat zářivé barvy
Aby vaše oblečení neztratilo barvu a nevybledlo, důkladně ho před praním roztřiďte a nemíchejte tmavé kusy se světlými. Barevné oblečení perte odděleně, například oranžové, červené a růžové barvy klidně smíchejte dohromady, stejně můžete postupovat i při zelené, fialové a modré. Při praní používejte prací prostředek určený na barevné prádlo.TIP: Do praní přírodních materiálů můžete přidat trochu octa, který působí i jako změkčovadlo a odstraní nežádoucí zbytky pracího prostředku. O jeho typický zápach se nemusíte bát, zmizí během praní.
Ekologičtější praní
Persil Eco Power Bars je inovativní prací prášek ve formě tablet ve 100% biologicky odbouratelném obalu. Balení je z recyklovaného papíru a zároveň spolehlivě poskytuje 100% sílu Persil. Persil Eco Power Bars, které dodávají oblečení hloubkovou čistotu a dlouhotrvající svěžest, nabízejí spotřebitelům osvědčenou kvalitu pracího prostředku Persil v udržitelném a kompaktním balení. Každá krabička obsahuje 20 pracích tablet, které jsou jednotlivě zabaleny ve vodě rozpustné fólii. Snadno se používají i dávkují, jsou praktické a jednoduše přenosné. Ochranná fólie je rozpustná ve vodě a je plně biologicky odbouratelná. Před praním ji tedy nemusíte odstraňovat.
Návod k použití: Jednoduše položte Persil Eco Power Bar do zadní části bubnu pračky a vložte prádlo. Lze použít při všech teplotách vody, včetně studené. Umístěte jednu tabletu při normálním plnění praní (při měkké či středně tvrdé vodě) a dvě tablety pro velké množství prádla nebo silně znečištěné oblečení (eventuelně při praní v tvrdé vodě). Užijte si účinnou prací sílu Persil udržitelnějším způsobem!
Správný prací program a teplota praní
K ekologickému praní patří správná volba pracího cyklu. Pokud máte jen zlehka zašpiněné tričko, nemusíte ho prát na 60 °C a dvouhodinovým programem, postačí kratší s nižší teplotou. Některé moderní pračky mají i ekologický cyklus praní. Jděte se podívat, možná i právě ta vaše takový program nabízí. Eko prací program využívá nízkou teplotu vody a umožňuje získat nejlepší výsledky s nízkou spotřebou energie. Studené praní šetří energii, kdy přibližně 90 % spotřebované energie se využívá k ohřevu vody. Studené praní je zároveň šetrnější k textilním vláknům. Nedochází tak ke zbytečnému opotřebení oblečení, stejně jako k blednutí barev. I eko praní má svá pravidla. Pračku zbytečně nepřeplňujte, protože se prádlo dostatečně nevypere a pokud perete utěrky, ručníky či látkové pleny, volte v každém případě vyšší teplotu praní, abyste zlikvidovali většinu bakterií. Během praní při nízké teplotě si rovněž nejprve zkontrolujte, jak funguje váš prací prostředek, zda je k tomuto způsobu praní vhodný a zda se rozpouští při nižších teplotách vody. Většina ekologických pracích prostředků účinkuje již od teploty 40 °C.
Čistá pračka
Aby pračka fungovala tak, jak má, je důležité ji pravidelně čistit od vodního kamene. Nejvhodnější alternativou je vyrobit si domácí roztok z octa a jedlé sody. Pračku po praní nechte otevřenou, aby se odpařila přebytečná voda a otřete těsnící gumu, v níž se zvykne pod vlivem vlhkosti tvořit plíseň. Pravidelné čištění pračky prodlužuje její životnost a snižuje spotřebu elektřiny.
Tip na závěr: Nejekologičtějším, a zároveň nejlevnějším způsobem, jak sušit vyprané prádlo, je nechat ho usušit volně na vzduchu. Pokud nemáte zahradu, kde byste prádlo pověsili na šňůry a nechali jej usušit, na trhu jsou dostupné různé druhy závěsných nebo stojacích sušáků i pro domácí použití, které na rozdíl od sušičky nepotřebují elektrické připojení.