Cesta ke zdraví se Zlatolistem

Cesta ke zdraví se zlatolistem
"Naše logo vzniklo vlastně ještě dřív, než k nám přišel náš název. Od začátku jsem měla ve vnitřním zření, že chci, aby v našem logu byla hvězda, symbol posvátna a čistého nebeského světla. Původně jsem chtěla zvolit osmicípou mariánskou hvězdu, ale na přání mého společníka jsme se shodli, že ideální bude sedmicípá hvězda, tedy svatodušní hvězda". Říká zakladatelka firmy a projektu Zlatolist, Jana Marášková.
Jak se zrodil tak překrásný název – Zlatolist?
Název Zlatolist ke mně takříkajíc sám přišel. Dlouhou dobu jsem nemohla najít název, který by mi přišel vhodný, až jsem si vzpomněla na jméno bulharského údolí a vesničky, ve které žila léčitelka a mystička nazývaná Prepodobna Stoina, což znamená Ctihodná Stoina. Jméno tohoto krásného místa je právě Zlatolist. Název projektu byl na světě i s jasnou návazností na duchovní a léčitelské nastavení nyní už naší patronky.
Čím vás toto místo uchvátilo?
Především mne vůbec uchvátilo Bulharsko jako velice duchovní a mystická země s jejími krajinami hor, jezer a údolí. Nejlépe mi bylo právě v okolí města Melnik v podhůří Pirinských hor. Od Rožeňského kláštera se táhne údolí Zlatolist na jehož konci je vesnička Zlatolist se zmiňovaným kostelíkem Sv. George a hrobem Prepodobny Stoiny. Pro mne to bylo jakési centrum bulharské duchovní kultury. Nedaleko tohoto místa také žila, prorokovala a léčila Baba Vanga. Jsou to krajiny prodchnuty duchem, moudrostí a léčitelskými schopnostmi. Zaujaly mne také bulharské byliny, z nichž jsem si některé velice oblíbila a používám je i v některých svých bylinných směsích.
Jaká je filozofie Zlatolistu?
Samozřejmě pomoci co nejvíce lidem, ale zároveň dělat činnost, která mně velice baví a naplňuje. Měla jsem v životě dost krásné činnosti, dlouhá léta jsem byla výkonný hudebník, hrála jsem na bubny s dámskou kapelou Schovanky, takže jsem si užila hodně radosti mezi lidmi. Ale nakonec jsem zjistila, že nejkrásnější pocit ze své práce jsem zažila a zažívám, když mi někdo napíše, že jsem mu zachránila zdraví a vrátila normální život, protože kvůli své nemoci nebyl schopen téměř žít. Jde zejména o onemocnění boreliózou, která ve své chronické podobě dělá z lidí invalidy. Ráda bych šla alespoň malinkou částečkou své bytosti ve stopách velikých žen naší opravdově křesťanské léčitelské historie a to je mnou odjakživa obdivovaná Svatá Zdislava z Lemberka, pak samozřejmě úžasná mystička a léčitelka Hildegarda z Bingen a naše současná patronka Zlatolistu bulharská vědma, léčitelka a světice Prepodobna Stoina.
Jaké bylinky jsou obsaženy ve vašich čajových směsích a tinkturách?
Díky mé zkušenosti s léčením borelióz se věnuji silným bylinným prostředkům z Amazonie a And v kombinaci s našimi českými a evropskými bylinami. Časem k nim při byly i vhodné širokospektrální byliny z Asie, jako je právenka či motýlí květ. Jednou z mých osobně nejoblíbenějších bylin je Pirinský zlatý květ, což je bulharský hojník horský, který ale musí být vypěstován přímo v Pirinských horách. Právě touto bylinou léčila nejen Baba Vanga, ale i Prepodobna Stoina. Byliny, superpotraviny, mízy a oleje z Jižní Ameriky nám dodává náš dovozce, který je jedním z našich největších odborníků na jihoamerické byliny. Z těchto bylin mícháme naše bylinné čaje, dobře kombinovatelné s tinkturami. Důležitá informace je, že bylinné extrakty ne jsou v alkoholu. Podařilo se nám najít takovou technologii výroby a míchání výsledného extraktu, že není třeba alkohol jako extrakční a konzervační činidlo.
Jaké jsou vaše další směry a cíle?
Vzhledem k mému osobnímu příběhu, byla jsem automaticky nasměrována na to, co se příliš nedaří řešit lékařům – onemocnění boreliózou nebo případné další neuroinfekce. Na tento druh nemocí se dá najít pomoc v silných amazonských a andských bylinách a stromových mízách, jako je třeba dračí krev nebo pryskyřice copaiba. Samozřejmě tyto byliny mají tak široké spektrum účinnosti, že se jimi dá velice dobře léčit jak zažívání a trávení, tak nemoci dýchacího nebo vylučovacího ústrojí (u žen časté problémy s močovými cestami) a samozřejmě i problémy pohybového aparátu a částečně i onkologická onemocnění. Bylinná lékárna Amazonských pralesů je opravdu mocná.
Dnes již víme, jak moc je pro dobrou imunitu důležitá střevní mikloflóra, co byste nám Jano doporučila?
Tak určitě Lactobacillus Bulgaricus, o kterém jsem se dozvěděla v době covidové. V Bulharských nemocnicích udělali studii a jejich výsledky byly opravdu dobré. Nemocní užívající velké dávky Lactobacilu Bulgaricu přežili bez úhony a ošetřovatelé zůstali zdraví. Zázračně se podařilo zajistit dovoz a dokonce výrobce v Bulharsku míchá mou originální recepturu, která je složená i z dalších prospěšných lactobacilů. K tomu pak dodáváme ještě další složky z amazonského ovoce či andských super potravin. Výsledný produkt je velice podpůrný pro střevní imunitu, pro činnost střev ale i regeneraci celého organismu.
Představíte nám vaše tinktury?
Bylinná kůra, na kterou spoléhám nejvíce, se jmenuje "Amazonský protokol". Je to řada kombinací, koncipovaných tak, aby se v tělo očistilo od škodlivých patogenů. Jedná se o tři čajové směsi – kombinace amazonských a evropských bylin a pak řadu bylinných extraktů, které jsou zesílenou a mírně modifikovanou verzí čajových směsí. Čaje nesou názvy "Amazonský protokol" I. a II. a "Čisticí protokol". Extrakty mají název "Amazonika" I. a II. a "Čisticí extrakt" a vždy se k těmto kombinacím dlouhodobě s malými přestávkami užívá míza "Dračí krev". Někdy se také užívá pryskyřice copaiba. K této základní kúře se pak přidávají ještě další podpůrné extrakty, jako třeba chuchuhuasi na podporu kloubů a zad, asijská právenka, či extrakt z kořene pampelišky.