Body Mass Index (BMI) není moderním měřítkem obezity

23.10.2024

Body Mass Index (BMI) rozhodně není moderním měřítkem. Tento koncept vyvinul belgický vědec Adolphe Quetelet, který byl uznávaným odborníkem v mnoha oblastech. BMI sestavil už před rokem 1850. Poté na index zapomněli, dokud ho opět nezpopularizoval ředitel americké pojišťovny Met Life. Na jeho práci později v roce 1972 navázal americký fyziolog Ancel Keys, který publikoval studii, kde oficiálně zavedl termín Index tělesné hmotnosti.

Od té doby nás BMI provází na každém kroku, jako by bylo neoddělitelné. I přes přetrvávající popularitu se většina odborníků shoduje, že pro hodnocení zdraví, rizik a léčebných indikací je BMI spíše zavádějícím, nevhodným a příliš zjednodušujícím faktorem.

BMI mělo problémy už od začátku. Studie Ancela Keyse zahrnovala 7426 účastníků, mezi nimiž však nebyla ani jedna žena. Naopak moderní výzkumy ukazují, že riziko spojené s obezitou nebo nadváhou se výrazně liší mezi pohlavími. Kromě toho se u mužů a žen odlišně ukládá tuk a vliv na zdraví se mění v závislosti na věku nebo etnické příslušnosti.

Bohužel v praxi stále vidím, že klienti přicházejí vystrašení svým BMI (na základě doporučení lékaře nebo informací z internetu) a jsou přesvědčeni, že ho musí snížit na konkrétní hodnotu, aby se zlepšilo jejich zdraví a vše bylo opět v pořádku.

Dalším problémem jsou bariatrické operace (chirurgické zákroky pro léčbu těžké obezity). Při správném rozhodnutí, pečlivém posouzení kontraindikací a adekvátní pooperační péči mohou být tyto operace vhodné. Avšak praxe je bohužel jiná. Jestliže jediným kritériem pro operaci je BMI nad 40 (nebo méně v případě diabetu či dalších onemocnění), pak je to prostě špatně.

Nedávno jsem se ptal jedné paní s diabetem, co bylo potřeba pro schválení operace. Bez váhání mi řekla, že stačilo BMI nad 30. To je opravdu alarmující.

Jako vědci a psychologové se snažíme BMI zpochybnit a sesadit z jeho pozice, ale bude to ještě chvíli trvat. Moje doporučení zní: méně měřit a více se ptát. Ještě lepší je hodně se ptát a jen trochu měřit.
Autor: Mgr. Martin Cvrkal, Dis

Psycholog, psychoterapeut a fyzioterapeut

Autor moderní metody léčby obezity ICDT, která kombinuje psychoterapii a výživu.

Více o terapii zde

Martin Cvrkal
Martin Cvrkal