Barvy tohoto světa
Na každého z nás barvy působí jinak. Dokážou v nás vyvolat pocity a vibrace. Jaký je tedy jejich význam?
Červená barva
Červená je barvou samotného života, ohně a krve, nebezpečí a sexu, bez ní by náš život postrádal svěžest, vřelost, sílu a vášeň. Potřebujeme ji v potravě, na oblečení a ve svém okolí, aby podněcovala náš nervový systém, uvolňovala adrenalin do krve a zlepšovala krevní oběh. Červená nám pomáhá také v tom, abychom se cítili bezpečně a zakotveně v každodenní skutečnosti. Červená je velice tělesnou barvou a často vyvolává fyzickou reakci, někdy i násilnou. Jestliže je vaše energie nízká, nebo vám chybí činorodost, léčba "červenou" by vám mohla pomoci.
Červenou barvu můžeme doplnit několika způsoby
Červenou barvu můžeme doplnit například pitím vody nabité červeným paprskem či krystalem, vdechováním či vizualizací červené barvy, pojídáním červených potravin, jako jsou rajčata, červené papriky, červené zelí, červená řepa, červené fazole, chilli papričky, řeřicha, listová tmavě zelená zelenina. Ta obsahuje železo, které ji opravňuje k zařazení do této skupiny, dále pak černý a bílý pepř, zázvor, kajenský pepř, rozmarýn, šalvěj, třešně, blumy, reveň, jablka, maliny, jahody, červený rybíz či červené maso. Konzumace červené stravy pomáhá obnovit energetickou hladinu a dodat sílu a motivaci k uskutečnění cílů, tomu napomáhá i konzumace žlutých a oranžových potravin.
Léčba červenou barvou může zmírnit následující tělesné a duševní potíže - nedostatek energie, chudokrevnost, špatný krevní oběh, nízký krevní tlak, zimomřivost, netečnost, sklíčenost, strach, nedostatek odvahy či iniciativy
Červená je velice mocná barva a neměli bychom s ní pracovat či ji oblékat, pokud máme vysoký krevní tlak, problémy se srdcem, jsme vznětliví, pociťujeme zlobu či rozladěnost, protože by nás mohla vyvést z rovnováhy. Také bychom měli pamatovat na to, že terapie červenou barvou by vždy měla být doplněna léčbou pomocí modré či zelené barvy.
Červená je barvou silné energie, vášně, ohně a tvůrčí síly
Vzrušující, energická, prudká až náruživá, silná, mocná, spojená s představami ohně, krve, nebezpečí, lásky, hluku. Zároveň je vznešená, je symbolem energické akce, změny, přetváření a pronikání vpřed, dobývání, energie a sebevědomí, výstrahy.
Její pozitivní vlastnosti jsou energie, vitalita, nadšení, rozhodnost, spontánnost, silná vůle, motivace, zatímco záporné vlastnosti jsou necitelnost, útočnost, netrpělivost, panovačnost, sobectví.
Oranžová barva
Na barevném kruhu leží oranžová mezi červenou a žlutou, a proto působí jak na tělo (červená), tak na intelekt (žlutá). Stejně jako červená je i oranžová silnou a vibrující barvou, takže se musí používat s mírou. Spojujeme ji se zdravím a vitalitou - mnoho lidí začíná den se sklenicí pomerančové šťávy. Ta má povzbuzující účinky a obsahuje vitamin C, který posiluje naši obranyschopnost a chrání nás před nachlazením a nemocemi. Oranžová je barvou mládí a pohybu.
Oranžová strava napomáhá trávení
Oranžová barva umožňuje vstřebávat prospěšné látky a odstraňovat škodliviny. Mezi oranžové potraviny patří dýně, tykev, tuřín, mrkev, oranžová paprika, semena koriandru, luční kmín, oranžová čočka, žloutek, pomeranče, mandarinky, broskve, meruňky, nektarinky, mango, papája, meloun. Necháme-li na sebe působit oranžovou barvu, může nás to duševně a citově vzpružit a dodat nám energii na cestu životem.
Léčba oranžovou barvou může zmírnit následující tělesné potíže i duševní potíže. Slabá životní síla nebo nechutenství, špatné trávení, astma, křeče, žlučové kameny, netečnost, bolestná ztráta, psychické zábrany, smutek, znuděnost. Pokud jsme ve formě, cítíme se dobře a užíváme si života, oranžovou barvu dodávat nepotřebujeme. Budeme-li jí vstřebávat příliš mnoho, můžeme se stát samolibými a neukázněnými.
Oranžová je stejně jako červená silnou barvou a musí se používat opatrně
Oranžová se vztahuje ke slezině, která je umístěna za žaludkem na levé straně břicha. Je propojena jak se žaludkem, tak s ledvinami. Její funkcí je pečovat o krev a udržovat ji zdravou a čistou. Slezina ničí opotřebované červené a bílé krvinky a zároveň ukládá červené krvinky pro případ nouze. Léčba oranžovou barvou nám může pomoci zbavit se negativních emocí a vyrovnat se s těžkými životními situacemi, jako je ztráta někoho blízkého či rozchod s partnerem. Stejně tak nám oranžová může prospět, když máme pocit, že vyjeté koleje našeho života nikam nevedou a máme strach, že nejsme schopni tuto situaci změnit. S oranžovou je spojena rozpínavost a otevření se životu. S její pomocí se budeme schopni vzdát své minulosti, otevřít se budoucnosti a znovu si užívat života.
Kladné vlastnosti oranžové barvy jsou bujnost, smyslnost, družnost, veselost, dovádivost, rozpustilost, zatímco záporné vlastnosti oranžové barvy josu lenost, nesamostatnost, nerudnost či povrchnost.
Žlutá barva
Po dlouhém období tmavých zimních dnů nás možná více než jiné květiny potěší narcis, který svým žlutým trychtýřem vytrubuje příchod jara. Žlutá je hned po bílé nejblíže slunečnímu světlu, a to nejen svým jasem a odstínem, ale také uzdravujícími účinky. Prospěje nám, když se cítíme mentálně otupělí. Je spojována s intelektem a logickým myšlením - s levou mozkovou hemisférou. Její vdechování a vizualizace zlepšuje myšlení, pomáhá při soustředění a podporuje vliv myšlenek. Při zažívacích obtížích jezme žlutou stravu, která vypuzuje z těla jedy a odstraňuje odpadové látky. Žluté potraviny jsou sladká kukuřice, tykev, žlutá paprika, šafrán, skořice, citronela, kopr, kmín, žlutá čočka, máslo, olej, ořechy, semena, celá zrna, ananas, citron, banán, grep.
Léčba žlutou barvou může zmírnit tělesné potíže a duševní potíže - zácpa, nadýmání, cukrovka, kožní problémy, nervové vyčerpání, sklíčenost, nízké sebevědomí, nesoustředěnost, tréma, nedostatek inspirace.
Žluté barvě bychom se měli vyhnout, pokud máme nemocný žaludek, cítíme se podrážděni či neklidní, trpíme nespavostí a nejsme schopni "vypnout".
Žlutá barva je spojována se solar plexem
Ten se nachází za žaludkem a je tvořen sítí sympatických nervů propojených s klíčovými břišními orgány: játry, střevy a žlučníkem. Žlutá stimuluje činnost vnitřních orgánů, zvláště při tvorbě a vylučování žluči, která hraje podstatnou roli při trávení a vstřebávání tuků. Žluč je vylučována játry, jejichž hlavní funkcí je přetváření potravy na látky, které naše tělo potřebuje. Na psychologické úrovni, stejně jako na fyzické pomáhá žlutá dávat věci do pohybu tím, že odstraňuje negativní myšlenky a pocity, které by mohly podkopávat sebehodnocení.
Zlatá či zlatavě žlutá představuje poznání na nejvyšší úrovni
Moudrost, která je získaná z nabytých zkušeností a je z duchovního hlediska cennější než zlaté šperky, které tak často symbolizují bohatství, postavení a společenské výsady.
Kladné vlastnosti žluté barvy: racionalita, jasné myšlení, osvícenost, samostatnost, společenskost. Záporné vlastnosti žluté barvy: kritičnost, svárlivost, umíněnost, vyhýbavost, neklid.
Text: Věra Šourková
Zdroj: Časopis Rituals, cesta životem