5 tipů, jak zvládnout jarní detox

28.02.2022

Teploty stoupají nad deset stupňů, slunečných dnů přibývá a příroda se začíná probouzet. Jaro se blíží, všechno ožívá, jenže vy byste se nejraději viděli s dekou na gauči? Únava a nechuť něco dělat potkává každoročně touto dobou spoustu lidí. Jedním ze způsobů, jak zahnat splín a nastartovat organismus, je jarní detox. Může mít různou podobu, ale důležité je, abyste tělo zbytečně netrápili hladovkou, protože místo přívalu energie byste si koledovali spíše o kolaps.

5 tipů, které vám pomohou úspěšně zvládnout jarní detox:

1. Jíst méně, pít více
Během detoxu bychom měli z jídelníčku vyřadit všechno, co naše trávení zatěžuje. V první řadě je to nezdravá strava, jako jsou smažená jídla, zákusky, sladké tyčinky, instantní jídla, smetanové omáčky, bílé pečivo nebo uzeniny. Místo toho byste měli jíst co nejvíce čerstvých potravin, které jen lehce upravíte. Sestavte si dopředu zdravý jídelníček plný ovesných kaší, smoothie, salátů, luštěninových jídel nebo zeleninových polévek. Masa není nutné se vzdávat, ale lepší je ho jíst méně a jen libové kousky. Ohlídat byste si měli dostatečný příjem tekutin. Kávu a slazené nápoje úplně vynechejte a dopřejte si alespoň dva litry vody denně.

2. Nejde primárně o hubnutí
Cílem jarního detoxu by měla být podpora zdraví a pročištění organismu. Pokud díky odlehčení stravy i nějaké to kilo shodíte, je to jistě příjemný bonus, ale neměl by to být hlavní důvod vašeho snažení. Jídelníček při hubnutí je odlišný od toho při detoxu. Příjem kalorií musí být nižší než výdej, a navíc je pro úspěšnou redukci váhy potřeba i cvičit. Při detoxu je vhodné se zaměřit na příjem lehce stravitelných potravin s velkým množstvím vlákniny, které pomohou zklidnit rozhozené zažívání. Cílem je, abyste se cítili zdraví a tělo správně fungovalo, ne abyste rychle zhubli.

3. Správné načasování
Není vhodné si naplánovat detox na dobu, kdy se chystáte na dovolenou nebo když máte v práci největší fofry. V prvních dnech pro vás může být náročné si zvyknout na omezený režim, můžete se cítit unavenější nebo nervóznější, protože každá změna znamená pro organismus zátěž. Proto je dobré se do detoxu pustit ve chvíli, kdy jste zdraví, nejste ve stresu a nečekají vás žádné velké akce. Důležité je také nepřehnat to s délkou detoxu. Pokud se do něj pouštíte poprvé, klidně stačí třeba pět dní. Dva týdny by měly být maximum.

4. Pročistěte i svoji mysl
Načerpat sílu vám pomůže nejen zdravější strava, ale také zklidnění mysli. Věnujte se věcem, které vám pomohou se odreagovat, cítíte se díky nim uvolnění a šťastní. Může to být umění, sport, pobyt v přírodě nebo meditace, záleží jen na vás, co vám bude vyhovovat. Pokud si už ani nepamatujete, jaké to je cítit vnitřní klid, možná je na čase se zamyslet, jestli byste neměli v životě udělat nějaké změny. Dobrou volbou může být i návštěva terapeuta, který vám může pomoci si udělat jasno ve vašich pocitech.

5. Příroda pomáhá. Vyzkoušejte i méně tradiční recepty
Při detoxu je důležité tělo zásobovat výživnými látkami, které by jinak našemu tělu chyběly. "K vhodným potravinám se řadí například aloe vera, která podporuje obranyschopnost organismu, prospívá dobrému trávení a obsahuje vitamíny A, B1, B2, B3, B6, B12, C, E a kyselinu listovou. Výborným pomocníkem pro nastartování detoxu nabízí Curaloe Pure Aloe Vera džus. Podporuje imunitu a doplňuje vitamíny a minerály," vysvětluje Ondřej Chundela, který se specializuje na aloe od roku 2013. Detoxikační účinky má také zázvor, česnek, avokádo nebo zelený čaj. Z bylinek je vhodný například ostropestřec, který pomáhá ke správné činnosti jater, nebo kopřiva, která může snižovat obsah cukru v krvi a zklidňuje žaludek.

Tip:

Čistý džus z Aloe Vera

Moderní doplněk stravy Curaloe 100% Aloe Vera revitalizační šťáva je přírodní čerstvě vylisovaná šťáva přímo z Aloe Vera rostlin bez přidaného cukru. Doplněk je vhodný pro nastartování detoxu, podporu imunity a doplnění vitamínů a minerálů.

 K dostání na www.curaloe.cz